Współczesny rynek ulega ciągłej ewolucji, co przekłada się na konieczność wdrażania innowacyjnych rozwiązań do produkcji, gdyż od firmy czy inwestorów wymaga się najwyższej jakości oferowanych produktów oraz dostarczania ich w wymaganym czasie. W celu zapewnienia optymalnej wydajności linii produkcyjnych wykorzystywana jest automatyzacja procesów produkcyjnych. Rozwiązania te są w pełni dopasowywane do specyfiki branży, jej rodzaju oraz już istniejącej infrastruktury.
Co to jest automatyzacja produkcji?
Automatyzacja produkcji jest wykorzystaniem potencjału maszyn w trakcie procesów wytwórczych i wdrożenie odpowiednio wybranych rozwiązań na danej linii produkcyjnej. Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych zmniejsza udział człowieka, jednocześnie zwiększając wydajność działań. Roboty przemysłowe wykorzystywane są w wielu branżach oraz sektorach przemysłu. Użycie najnowocześniejszej technologii pozwala w pełni dostosować rozwiązania automatyzacyjne do potrzeb każdej linii produkcyjnej z uwzględnieniem takich czynników, jak wielkość przestrzeni, wydajność produkcji, ilość wymaganego personelu w obsłudze produkcji oraz limity finansowe przeznaczone na wdrożenie automatyzacji w danej jednostce.
Zalety automatyzacji procesów produkcyjnych
Modernizacja linii produkcyjnych oraz wdrażanie systemów je automatyzujących niesie za sobą szereg korzyści. Kompleksowa automatyzacja produkcji przemysłowej obejmuje nie tylko działania wytwórcze, ale także te związane z pakowaniem, składowaniem oraz transportem. Inwestycja w automatykę przede wszystkim gwarantuje zwiększenie wydajności pracy. Nowoczesne maszyny zapewniają stabilność i dokładność procesów, szczególnie w przypadku konieczności realizacji powtarzalnych i monotonnych zadań. Roboty wspierają pracę konkretnych stanowisk, a także mogą w zupełności zastąpić wiele z nich, głównie tych wymagających najwyższego skupienia, prowadzenia skomplikowanych działań, czy innych prac wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego lub psychicznego. Maszyny bez problemu i szkody pracują w warunkach nie tylko trudnych, ale także szkodliwych, dzięki czemu chronione jest zdrowie i życie człowieka, a także eliminowane jest ryzyko wystąpienia błędów ludzkich. Instalacja urządzeń wpływa pozytywnie na precyzję wykonania nawet najtrudniejszych zadań, co w konsekwencji oddziałuje również na jakość produktu. Współpraca ludzi i robotów w procesach wytwórczych możliwa jest poprzez pełną integrację rozwiązań. Dzięki uzupełnianiu się optymalizowana jest nie tylko praca na linii, ale także koszty danej produkcji. Automatyzacja linii produkcyjnych staje się więc koniecznością.
Zastosowanie cobotów w automatyzacji produkcji
Możliwości jakie daje współczesna technologia sprawiają, że roboty wykorzystywane w automatyzacji produkcji znajdują zastosowanie w coraz większej ilości zadań. Robotyzacja procesów produkcyjnych to nie tylko standardowe użycie maszyn, ale także nietypowe i dedykowane rozwiązania. Przede wszystkim roboty wykorzystywane są na linia produkcyjnych, gdzie wykonują takie zadania, jak: montaż, wkręcanie, klejenie, dozowanie, spawanie, polerowanie oraz podnoszenie czy umieszczanie komponentów w wyznaczonych miejscach. Automatyka wykorzystywana jest także do obsługi maszyn, wtryskarek oraz w pracy z urządzeniami typu CNC. Nowoczesne roboty idealnie sprawdzają się również w takich zadaniach, jak kontrolowanie jakości produktów oraz prowadzenie analiz i testów laboratoryjnych. Ważnym elementem automatyzacji jest wykorzystanie maszyn w usprawnieniu procesów pakowania, paletyzacji oraz transportu. Zautomatyzowane systemy wytwarzania umożliwiają pełną optymalizację wszelkich działań, w tym dedykowanych dla danej branży.
Roboty przemysłowe w produkcji
Automatyzacja procesów produkcyjnych wymaga zastosowania najnowocześniejszych urządzeń - te urządzenia, to roboty przemysłowe. Są to roboty manipulacyjne, sterowane automatycznie. Urządzenia automatyzacyjne występują w wersji mobilnej oraz stacjonarnej, w zależności od wymagań linii produkcyjnej oraz ich zastosowania w danym zakładzie. Dzięki możliwości programowania, maszyny mogą być dowolnie dostosowane do realizacji danego zadania. Wykorzystanie robotów to fundament automatyzacji produkcji. Przede wszystkim idealnie nadają się one do pracy w warunkach niebezpiecznych lub o dużym stopniu uciążliwości dla człowieka. Roboty minimalizują niebezpieczeństwo zastępując ludzi w wykonywaniu zadań niebezpiecznych, wymagających dużego wysiłku fizycznego, ogromnej precyzji oraz w realizacji działań monotonnych, negatywnie wpływających na koncentrację. Inwestycja w roboty w celu zautomatyzowania produkcji nie tylko optymalizuje pracę, zwiększa wydajność oraz wpływa na jakość produkcji, ale także pozwala obniżyć jej koszty. Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych wdrażana jest w wielu gałęziach przemysłu.