Roboty autonomiczne – korzystna inwestycja dla nowoczesnych firm

Roboty autonomiczne – korzystna inwestycja dla nowoczesnych firm

Historia rozwoju robotyki sięga starożytności. Pragnąc ułatwić pracę ludzką, wraz z rozwojem naukowym, wynalazcy tworzyli różne mechanizmy, które wykonywały coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane prace. Robotyzacja procesów produkcyjnych i technologicznych we wszystkich sferach działalności człowieka jest wiodącym i długoterminowym trendem rozwoju współczesnego społeczeństwa. Tworzenie doskonałych robotów przemysłowych odbywa się na podstawie badań naukowo-teoretycznych. Wraz z rozwojem nauki i technologii, robotyka stała się niezależną dziedziną naukową. W ciągu ostatnich dziesięcioleci pojawił się nowy kierunek robotyki - autonomiczna praca mobilna. Czym się ona charakteryzuje i w jakich obszarach może być najlepiej wykorzystana?

Autonomiczne roboty mobilne – cechy charakterystyczne

Robot - aktywne, wielofunkcyjne urządzenie techniczne, zastępujące człowieka przy wykonywaniu określonych czynności. Jest przeznaczony m.in. do operowania przedmiotami, częściami, narzędziami, procesami, itd. Rozróżnia się następujące rodzaje robotów: zarządzane i autonomiczne, a także: mobilne i stacjonarne.

Robot mobilny, nad którym dziś pochylamy się w sposób szczególny, to robot mogący zmieniać swoje położenie w przestrzeni. To nowoczesny agregat o bardzo zaawansowanej konstrukcji technologicznej. Projektowanie i produkcja robotów mobilnych oparta jest na wspólnych osiągnięciach w wielu dziedzinach nauki i technologii.

Więcej o działaniu robotów autonomicznych MIR

Autonomiczne roboty mobilne oferują połączenie elastyczności, bezpieczeństwa i szybkiego zwrotu z inwestycji, co pozwala firmom dowolnej wielkości zautomatyzować swoje procesy produkcyjne. Występuje kilka rodzajów robotów, zależnych od ich stopnia zaawansowania. Proste roboty, niewyposażone w żadne dodatkowe czujniki, tylko wykonują zadany im ruch. One muszą być zdalnie sterowane przez człowieka. Najbardziej nowoczesne roboty mobilne są samodzielne, niezależnie podejmują decyzje.

Dzięki wyposażeniu w specjalne czujniki, nie muszą już być zdalnie kierowane. Są w stanie odbierać informacje ze środowiska, dzięki wmontowanym sensorom oraz skutecznie je przetwarzać. Autonomiczne roboty mobilne bezpiecznie pracują między ludźmi, dzięki posiadaniu skanerów laserowych z funkcją ochrony i bezpieczeństwa. Perfekcyjnie identyfikują przeszkody pojawiające się przed nimi i odpowiednio reagują, gwarantując bezpieczeństwo pracy. Konfiguracja i sterowanie robotów są możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu.

Mobilne roboty – inwestycja w życie i zdrowie człowieka

Tworzenie robotów mobilnych to dziś konieczność. Potrzeba powszechnego wprowadzenia robotów mobilnych wynika m.in. ze zwiększenia poziomu zagrożeń dla życia człowieka np. podczas prac przemysłowych. Chodzi tu także o:

  • wzrost liczby i skali katastrof z udziałem pracowników, które zresztą są nieuniknione w gospodarce przemysłowej;
  • zwiększenie liczby klęsk żywiołowych i środowiskowych, spowodowanych globalnym ociepleniem i uprzemysłowieniem;
  • zmiany charakteru współczesnych operacji wojskowych, w których rola robotów szybko rośnie;
  • zwiększenie skali i różnorodności terroryzmu;
  • wzrost wolumenów produkcji i transportu narkotyków, substancji radioaktywnych oraz innych substancji niebezpiecznych.

Jak zatem widać, istnieje wiele ekstremalnych sytuacji, w których jedynym sposobem, który może chronić człowieka, są automatyzowane prace mobilne. Dlatego dla wielu branż i dziedzin stosowanie mobilnych robotów jest jedynym sposobem eliminowania oraz zmniejszania ryzyka dla życia i zdrowia człowieka.

Mobilne roboty – zastosowanie

Zakres wykorzystania mobilnych robotów autonomicznych w dzisiejszym społeczeństwie stale rośnie. W zależności od branży, wykorzystywane są następujące typy robotów: medyczne, wojskowe, przemysłowe, budowlane, naukowe i badawcze, itd. Roboty od dawna pomagają w szeroko pojętym przemyśle.

Zobacz zastosowanie robotów autonomicznych.

Motoryzacja, elektronika, a także energetyka nie mogłyby już bez nich funkcjonować. Automatyczne roboty mobilne świetnie sprawdzają się nie tylko podczas produkcji przemysłowej i w transporcie, gdzie są najpopularniejsze, ale też m.in. w penetracji niebezpiecznego i niedostępnego dla człowieka terenu, rozbrajaniu bomb, eksploracji głębin. Firmy stale poszukują rozwiązań, które pomogą im wejść na kolejny poziom konkurencyjności. Obecnie jest to możliwe dzięki cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji właśnie.

Autonomiczne roboty mobilne - elastyczne, proste w obsłudze i inteligentne są świetnym wyborem, zarówno dla dużych firm, jak i mniejszych, ale odznaczających się wysokim stopniem innowacyjności przedsiębiorstw.

Główną barierą dla przedsiębiorców, którzy nie stosują tej technologii, jest brak środków finansowych na takie inwestycje. Często jednak to brak wiedzy fachowej, która pomogłaby w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w tej dziedzinie, stanowi przyczynę rezygnacji z zakupu nowoczesnego sprzętu. Jest to błąd, który jednak już w najbliższej przyszłości będzie coraz rzadziej spotykać się w praktyce polskich firm, bo wydajność i skuteczność robotów mobilnych staje się oczywista.

Roboty mobilne już nie są nowością na polskim rynku: coraz więcej takich produktów można spotkać na targach branżowych w Polsce, ale też wzrost ich popularności można odnotować w praktyce -  w polskich zakładach produkcyjnych, logistycznych, itd.