Case study jakiego w Polsce nie było! Recepta na konkurencyjność – niższe koszty i wyższa jakość! 4x UR10E Universal Robots-ProCobot - ProCobot

Case study jakiego w Polsce nie było! Recepta na konkurencyjność – niższe koszty i wyższa jakość! 4x UR10E Universal Robots-ProCobot

CZTERY COBOTY UR10E PODNOSZĄ KONKURENCYJNOŚĆ TEMAR 26 LIPCA 2022

procesy zgrzewania22 – CZTERY COBOTY UNIVERSAL ROBOTS – PIONIERA I LIDERA NA RYNKU ROBOTÓW WSPÓŁPRACUJĄCYCH ZOSTAŁY WDROŻONE W MIELECKIM ZAKŁADZIE TEMAR, PRODUKUJĄCYM OPRAWY OŚWIETLENIOWE NA RYNEK POLSKI I RYNKI ZAGRANICZNE. ROBOTYZACJA POZWOLIŁA OBNIŻYĆ KOSZTY PRODUKCJI I POPRAWIĆ JAKOŚĆ WYROBÓW W PODKARPACKIEJ FABRYCE.

Temar jest rodzinną firmą zatrudniającą 15 osób. Zakład wdrożył cztery coboty UR10e do procesów zgrzewalniczych, zadań pick and place w malarni oraz do obsługi prasy i lasera. O wyborze robotów współpracujących UR zadecydowała łatwość programowania i obsługi, funkcjonalność dostosowana do potrzeb firmy, duży zasięg ramion cobotów i bezpieczeństwo pracy bez wygrodzeń.

„Temar to kolejna polska firma z sektora MŚP, która stawia na robotyzację z cobotami i podnosi w ten sposób konkurencyjność. Zarządzający zakładem docenili funkcjonalność robotów współpracujących oraz brak kosztów związanych z integracją i programowaniem – nad całym procesem czuwali inżynierowie Temar. Te wdrożenia udowadniają także, że wraz z poznawaniem możliwości naszych cobotów, firmy identyfikują kolejne obszary, które mogą być z korzyścią zautomatyzowane” – mówi Daniel Niepsuj, Channel Development Manager, Universal Robots.

Wideo dostępne tutaj: https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/temar-sp-z-oo/ 

Recepta na konkurencyjność – niższe koszty i wyższa jakość

Pierwszy UR10e przyjechał do zakładu w grudniu 2019 roku i został wdrożony na stanowisku zgrzewania. W 2020 roku w fabryce Temar zainstalowano kolejne trzy coboty UR10e – w malarni, do współpracy z prasą oraz z laserem. Firma rozważała zastosowanie tradycyjnych robotów przemysłowych, ale po rozmowach z dostawcami okazało się, że takie wdrożenie byłoby zbyt złożone i kosztowne.

„Coboty Universal Robots spełniły nasze wymagania. Zależało nam na pełnej kontroli nad procesem wdrożenia i zautomatyzowanym stanowiskami, dlatego atutem było elastyczne podejście UR, nastawione na samodzielną integrację” – mówi Arkadiusz Okoń, prezes zarządu, Temar.

Przed przystąpieniem do wdrożenia inżynierowie Temar odbyli szkolenie podstawowe i zaawansowane w autoryzowanym centrum szkoleniowym UR prowadzonym przez polskiego partnera – ProCobot, który dostarczył coboty. Pracownicy korzystali też z bezpłatnych modułów szkoleniowych oferowanych online w ramach Akademii Universal Robots, aby jak najszybciej zdobyć niezbędną wiedzę.

„Z naszych obserwacji wynika, że cobot realizuje zadania w podobnym tempie co człowiek, ale z zachowaniem wyższej, ustandaryzowanej jakości. Na obecnie mocno konkurencyjnym rynku jakość wyrobów jest najważniejsza, a dzięki cobotom UR jesteśmy także w stanie znacząco obniżyć koszty” – dodaje Arkadiusz Okoń.

Aktualnie inżynierowie Temar planują robotyzację kolejnych stanowisk. Pełny opis wdrożenia oraz film ilustrujący pracę cobotów są dostępne na stronie: https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/temar-sp-z-oo/

O Temar

Temar od ponad dwudziestu lat zajmuje się produkcją opraw oświetleniowych. Specjalizuje się w oprawach oświetleniowych mieszkaniowych, a w szczególności w plafonach i kinkietach oraz lampkach biurkowych. Posiada park maszynowy z zakresu obróbki skrawaniem metali, obróbki termoplastycznej tworzyw sztucznych, obróbki plastycznej drutu i blach stalowych. W produkcji wykorzystuje również automatyczną lakiernię proszkową. Wysoki stopień automatyzacji produkcji pozwala firmie na wytwarzanie produktów w bardzo atrakcyjnych cenach i dużych ilościach. Temar współpracuje głównie z dużymi sieciami handlowymi takimi jak Castorama, Merkury Market czy Majster. Dział projektowy wraz z narzędziownią dbają o stały rozwój produktów Temar, co w efekcie, pozwala na coraz większą ekspansję zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych.

Więcej informacji: http://temar.mielec.pl/

O Universal Robots

Universal Robots wspiera zmiany w sposobie pracy poprzez swoją innowacyjną platformę robotyki.

Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego komercyjnego robota współpracującego (cobota) w 2008 roku, UR rozwinął portfolio obejmujące UR3e, UR5e, UR10e, UR16e i UR20, o różnym udźwigu i zasięgu roboczym. Każdy model jest wspierany przez szeroki zakres efektorów końcowych, oprogramowania, akcesoriów i zestawów aplikacji dostępnych w ekosystemie UR+.

Dzięki temu coboty mogą być stosowane w wielu branżach oraz wdrażane do wielu różnych zadań.

Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma siedzibę w duńskim Odense oraz oddziały w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Rosji, Turcji, Chinach, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Meksyku i we Włoszech.

Universal Robots zainstalował ponad 50 000 cobotów na całym świecie.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.universal-robots.com/pl/ oraz na naszym blogu www.universal-robots.com/blog/.

TEMAR CASE STORY

Temar is a Poland-based manufacturer of lighting fixtures. The company’s family-run fabrication plant has deployed four UR10e cobots – in its welding processes, for pick and place tasks at the paint shop, to tend a press and laser cutting machine. The factors decisive to the selection of the Universal Robots cobots were the ease of programming and operation, the functionality meeting the company’s needs, long reach of the arm, and safe operation. Temar estimates the return on investment at a maximum of 2 years with the key benefits of the robotization being fabrication costs reduction and a boost to the quality of final products.