Czy zrobotyzowana wkręcarka to naprawdę dobry pomysł?
Jeśli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w automatyzację wkręcania, możesz mieć wątpliwości czy korzyści z niej płynące są odpowiednie dla Twojej wyjątkowej sytuacji. Czy robot współpracujący będzie odpowiedni dla Twojej firmy?
Dla wielu osób automatyzacja wkręcania może wydawać się trudna, kosztowna i droga.
Wyobrażają sobie oni ogromne, zautomatyzowane maszyny do wkręcania, które mogą obsługiwać tylko niewielki, określony zestaw operacji.
Podejrzewają, że automatyzacja jest odpowiednia tylko dla firm produkcyjnych o niskim zróżnicowaniu i dużej objętości.
Jednak zrobotyzowana wkręcarka współpracująca stanowi bardzo przystępny sposób wykorzystania automatyzacji wkręcania przez niemal każdą firmę. W przeciwieństwie do podejść konwencjonalnych, coboty mogą być stosowane w wielu różnych sytuacjach, w tym w produkcji o dużym zróżnicowaniu i małej objętości.
Istnieje również cały szereg korzyści związanych z robotami współpracującymi przy wkręcaniu.
Co jest nie tak z konwencjonalną automatyzacją wkręcania?
Konwencjonalne podejście do automatyzacji wkręcania zostało opracowane dla środowisk produkcji masowej. W rezultacie, często nie nadaje się do innych rodzajów produkcji.
Do typowych elementów wkrętarki należą:
- Jednostka podająca śruby dla każdego potrzebnego typu śruby.
- Jednostki wkręcającej jedno- lub wielowrzecionowej.
- Sterownik pneumatyczny lub elektryczny do uruchamiania wrzeciona.
- Zautomatyzowane podajniki do przenoszenia obrabianych elementów.
Wszystkie te elementy mogą stanowić ogromną inwestycję zarówno w proces jak i budżet!
Głównym problemem takich rozwiązań jest to, że nie są one elastyczne. Każde wrzeciono może obsługiwać tylko jeden typ śruby, system nie może być łatwo przeprogramowany i wymaga zaangażowania specjalisty ds. automatyzacji, ponieważ bardzo trudno byłoby wdrożyć takie maszyny w pojedynkę.
Oprócz tych problemów, czas wdrożenia konwencjonalnej automatyzacji wkręcania może być bardzo długi. Zazwyczaj wdrożenie trwa od 8 do 17 tygodni.
9 korzyści płynących z zastosowania robota współpracującego do wkręcania
Wykorzystanie robota współpracującego do wkręcania to nowe podejście do automatyzacji wkręcania. W ostatnich latach coboty przyniosły korzyści wynikające z automatyzacji znacznie szerszemu gronu firm, niż było to możliwe w przeszłości.
Oto 9 korzyści płynących z zastosowania robotów współpracujących przy wkręcaniu śrub:
1. Łatwe programowanie
Dzięki odpowiedniemu zestawowi aplikacyjnemu, zaprogramowanie zadania wkręcania może zająć kilka minut, a nie dni, jak w przypadku konwencjonalnej automatyzacji wkręcania.
Co więcej, nie trzeba być ekspertem w dziedzinie robotyki, aby zaprogramować robota współpracującego. Dzięki prostemu interfejsowi programowania każdy, kto potrafi obsługiwać smartfon, może zaprogramować robota do wybranego zastosowania.
2. Udoskonalona powtarzalność
Ludzie są świetni w zadaniach umysłowych (np. projektowanie, planowanie, rozwiązywanie problemów). Jednak nie jesteśmy dobrze przystosowani do wykonywania powtarzalnych zadań, takich jak wkręcanie śrub. Przy tak nudnym zadaniu, jakość ręcznego wkręcania śrub będzie spadać w trakcie długiej zmiany.
W przypadku zrobotyzowanej wkrętarki jakość operacji zawsze pozostaje niezmienna. Robot wykonuje wkręcanie w dokładnie taki sam sposób za każdym razem.
3. Redukcja urazów
Jednym z głównych problemów związanych z ręcznym wkręcaniem jest szkodliwy wpływ, jaki z czasem może ono wywierać na ludzkie ciało. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, takie jak zespół cieśni nadgarstka, są związane z wkręcaniem śrub.
Roboty eliminują szkodliwy wpływ powtarzających się zadań z ludzkich rąk. Robot współpracujący nie zużywa się podczas wykonywania takich czynności. Prowadzi to do mniejszej liczby dni chorobowych i lepszej jakości pracy.
4. Większa elastyczność
W przeciwieństwie do konwencjonalnej automatyzacji wkręcania, roboty współpracujące są niezwykle elastyczne. W razie potrzeby można je łatwo przesunąć do innych zadań i mogą one wykonywać wiele różnych typów operacji wkręcania.
W rezultacie, wkręcanie za pomocą robotów współpracujących może poprawić sprawność działania całej firmy, umożliwiając dodanie wkręcania do niemal każdego procesu produkcyjnego.
5. Szybkie wdrożenie
Zamiast miesięcy, które zajęłoby wdrożenie konwencjonalnej automatyzacji wkręcania, robot współpracujący może być uruchomiony w ciągu kilku dni.
Zmniejsza to zakłócenia, jakie wdrożenie ma na inne operacje i pozwala znacznie szybciej zacząć uzyskiwać zwrot z inwestycji w robota.
6. Niezawodność
Ze względu na mniejszą precyzje ręcznego wkręcania śrub, trudno jest na nim całkowicie polegać. Może to uniemożliwić inne etapy produkcji, ponieważ czas cyklu różni się w zależności od osoby wykonującej zadanie. Robot będzie bardziej niezawodny niż człowiek wykonujący to samo zadanie.
7. Imponujący ROI
Zwrot z inwestycji w robota współpracującego może mieć imponująco krótki czas. W przeciwieństwie do konwencjonalnej automatyzacji, która może wymagać lat, aby się zwrócić, w przypadku cobotów czas zwrotu inwestycji może wynosić zaledwie kilka miesięcy.
Możesz obliczyć wskaźnik ROI dla własnej aplikacji, wprowadzając swoje dane do naszego interaktywnego kalkulatora ROI.
8. Konsekwentna dokładność
Dokładność robota wkręcającego będzie z pewnością bardziej spójna niż dokładność ludzkiego operatora. Chociaż ludzie lepiej radzą sobie z niepewnością i zmiennością, robot będzie utrzymywał stałą dokładność podczas wszystkich operacji wkręcania.
Roboty współpracujące mogą mieć powtarzalność pozycjonowania na poziomie ułamków milimetra, co jest więcej niż odpowiednie dla większości operacji wkręcania.
9. Niewielka powierzchnia podstawy
W przeciwieństwie do konwencjonalnej automatyzacji wkręcania, roboty współpracujące nie wymagają dużej ilości miejsca na podłodze lub stole w zakładzie. Możesz ustawić cobota na standardowym stole i nie będzie on nikomu przeszkadzał.
Jak w pełni wykorzystać możliwości cobota wkręcającego
Prawdopodobnie najlepszym sposobem na rozpoczęcie pracy z robotem wkręcającym jest użycie odpowiedniego zestawu aplikacyjnego, który zawiera wszystkie komponenty wymagane do wkręcania.
Pozwoli to na jak najszybsze rozpoczęcie pracy i zmniejszy problemy związane z wdrażaniem automatyzacji wkręcania.
Jakie zadania związane z wkręcaniem śrub rozważasz zautomatyzować? Powiedz nam o tym w komentarzach i dołącz do dyskusji na LinkedIn, Twitterze, Facebooku.