5 kluczowych różnic między paletyzacją a depaletyzacją - ProCobot

5 kluczowych różnic między paletyzacją a depaletyzacją

Cobot paletyzujący pudła kartonowe w pobliżu przenośnika

5 kluczowych różnic między paletyzacją a depaletyzacją

Często zestawiamy zadania paletyzacji i depaletyzacji, gdy mówimy o automatyzacji. Istnieją jednak pewne kluczowe różnice między tymi dwoma zadaniami logistycznymi.

Czy musisz inaczej traktować zadania związane z paletyzacją i paletyzacją?

Czy jedno zadanie jest trudniejsze do wykonania z robotem niż drugie?

Czy ten sam robot może wykonać oba zadania?

Kiedy zrozumiesz specyficzne wymagania paletyzacji i depaletyzacji, możesz podejmować lepsze decyzje dotyczące dodania automatyzacji do przepływu pracy produkcyjnej. Pomoże Ci przygotować obiekt do zrobotyzowanej paletyzacji i maksymalnie wykorzystać nową inwestycję.

Przyjrzyjmy się podobieństwom i różnicom między tymi dwoma zadaniami robotów…

Znaczenie paletyzacji

Paletyzacja oznacza umieszczanie lub układanie przedmiotów na drewnianej, plastikowej lub metalowej palecie w celu wysyłki lub przechowywania. Jest to ważne zadanie dla logistyki, ponieważ pomaga uniknąć uszkodzenia lub utraty produktów podczas transportu. Miliardy palet są używane każdego dnia na całym świecie.

Tradycyjnym sposobem wykonywania paletyzacji jest robienie tego ręcznie. Pracownik zabiera z linii produkcyjnej pudła lub inne formy zapakowanych produktów i układa je na pustej palecie.

Ostatnio popularne stały się roboty współpracujące na paletach. Roboty są bardziej spójne niż ludzie i pomagają zmniejszyć liczbę urazów, które są powszechne wśród pracowników paletyzujących.

Znaczenie depaletyzacji

Depaletyzacja oznacza systematyczne usuwanie pudeł, toreb lub innych zapakowanych przedmiotów z załadowanej palety. Często jest to pierwszy etap procesu produkcyjnego, w którym do zakładu trafiają surowce załadowane na paletę.

W porównaniu z paletyzacją depaletyzacja jest często bardziej złożonym zadaniem. Jednak systemy zrobotyzowane mogą nadal wykonywać depaletyzację przy odpowiedniej konfiguracji.

Powiązanym zadaniem jest „ponowna paletyzacja”. Tutaj przedmioty są usuwane z jednej załadowanej palety i umieszczane na drugiej palecie w celu dalszej wysyłki.

Podobieństwa między paletyzacją a depaletyzacją

Zanim przyjrzymy się różnicom między tymi dwoma zadaniami, warto przypomnieć sobie podobieństwa. Paletyzacja i depaletyzacja to oczywiście bardzo podobne zadania.

Niektóre wyraźne podobieństwa między tymi dwoma zadaniami to:

  • Często można je osiągnąć za pomocą tego samego robota. Na przykład Robotiq Palletizing Solution sprawdza się równie dobrze w przypadku obu zadań.
  • Obydwa polegają na przenoszeniu pudeł, worków lub innych przedmiotów pomiędzy stałym punktem (np. końcówką przenośnika) a regularnie ułożonym wzorem na palecie.
  • Obie są powtarzalnymi, nudnymi pracami, których ludzie nie lubią wykonywać ręcznie.
  • Często są wąskim gardłem w produkcji w zakładach, zwłaszcza gdy operatorzy paletyzujący pełnią wiele ról.

Te podobieństwa są ważne, gdy wdrażasz robota. Oznacza to, że często można jednocześnie traktować paletyzację i depaletyzację. Prace wdrożeniowe i integracyjne, które wykonujesz, powiedzmy, przy paletyzacji, będą miały zastosowanie bezpośrednio do wdrożenia zadania depaletyzacji i na odwrót.

 

5 Kluczowe różnice między paletyzacją a depaletyzacją

Istnieje również kilka ważnych różnic między paletyzacją a depaletyzacją. Mimo że zadania wyglądają podobnie, prawdopodobnie napotkasz wyjątkowe wyzwania z jednym, które może się nie pojawić – lub pojawiłoby się w innej formie – w przypadku drugiego.

Niektóre kluczowe różnice między tymi dwoma zadaniami to:

1. Wyzwania rozładowania

Dzięki zadaniu paletyzacji kontrolujesz wszystko, co dotyczy przedmiotów na palecie. Robot podnosi pudło np. z przenośnika i umieszcza je w precyzyjnym miejscu na palecie.

Dzięki depaletyzacji rozładowujesz elementy z palety, którą załadował ktoś inny. Zawsze istnieje możliwość, że przedmioty znajdą się w nieoczekiwanych pozycjach na palecie lub rozkład przedmiotów będzie niespójny.

2. Przedmioty przewożone w tranzycie

Palety bardzo się przemieszczają podczas transportu. Zabezpieczenie ładunku nieodpowiednią folią termokurczliwą to jeden z najczęstszych błędów przy paletyzacji .

Podczas depaletyzacji często zdarza się, że przedmioty są przemieszczane w tranzycie. Twój robot depaletyzujący musi być w stanie uwzględnić taki ruch, w przeciwnym razie popełni błędy.

3. Wizja robota

Powszechnym sposobem radzenia sobie z niepewnością związaną z rozładunkiem palet jest dodanie wizji robota do aplikacji depaletyzacji .

Czujniki wizyjne zwiększają złożoność aplikacji zrobotyzowanych, ale poprawiają elastyczność systemu w zakresie zmian. Dzięki paletyzacji często można uciec bez dodawania do robota czujników wizyjnych.

4. Różne procesy upstream i downstream

Wyraźna różnica między paletyzacją a depaletyzacją polega na tym, że współdziałają one z różnymi procesami w przepływie pracy produkcyjnej.

Zadania paletyzacji zwykle następują po wcześniejszych zadaniach związanych z pakowaniem, takich jak uszczelnianie, etykietowanie i ustawianie kartonów.

Zadania depaletyzacji zwykle pojawiają się na początku przepływu pracy i wchodzą w interakcję z zadaniami, takimi jak pobieranie, sortowanie i rozpakowywanie.

5. Lokalizacja w Twojej placówce

Prawdopodobnie robot paletyzujący i depaletyzujący będzie znajdować się w różnych miejscach w Twoim zakładzie. Będziesz chciał zlokalizować robota w pobliżu procesów poprzedzających lub poprzedzających go w przepływie pracy.

Jeśli ilość produkcji jest niewielka, możesz użyć tego samego robota zarówno do paletyzacji, jak i depaletyzacji. Jeśli tak, musisz wziąć to pod uwagę podczas projektowania celi robota i decydować, jak będzie pasować do układu Twojego obiektu.

Jak zdecydować, czy potrzebujesz robota paletyzującego czy depaletyzującego?

Potrzebujesz robota paletyzującego lub depaletyzującego we własnym zakładzie? Może potrzebujesz obu?

Istnieje kilka pytań, które możesz sobie zadać, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie do paletyzacji dla Twojej wyjątkowej sytuacji.

Zadaj sobie pytania takie jak:

  • Czy mamy najwięcej wąskich gardeł na początku lub na końcu naszego przepływu pracy?
  • W którym miejscu obiektu chcemy umieścić robota?
  • Czy chcemy spróbować wykonać oba zadania tym samym robotem, czy też mieć wiele robotów?
  • Jaka byłaby nasza przepustowość produktu dla któregokolwiek z zadań?

Zajrzyj na naszą stronę z rozwiązaniami, aby zapoznać się ze studiami przypadków firm, którym udało się zrobotyzować paletyzację.

https://www.procobot.com/produkt/stacja-do-paletyzacji/

 

źródło: Robotiq